Поговоримо про стільниці - різновиди стільниць або як вибрати стільницю
Стільниці, як і кухонні шафи, дуже впливають на зовнішній вигляд кухні, особливо при значній площі поверхні столів. В даний час існує величезний вибір стільниць з різних матеріалів, різноманітних кольорів та малюнків.
При плануванні реконструкції кухні слід вирішити, яку частину бюджету ви готові витратити на стільниці. Справа в тому, що стільниці коштують недешево, і витрати на них можуть становити до 30% вартості проекту. Неймовірно, але з урахуванням того, що приблизно 50% з бюджету ви витратили на нові меблі, витрати на обстановку кухні становитимуть близько 80% вартості проекту! Однак якщо ви зважитеся на такі витрати, ваша кухня виглядатиме просто фантастично.
Один з кращих і простих способів змінити зовнішній вигляд кухні - не змінюючи меблів, замінити набридлі або пошкоджені стільниці.
Не розглядаю варіант використання старих стільниць під час заміни меблів. Адже ви вже настільки звикли до них, що навіть нові меблі в поєднанні зі старими стільницями все одно для вас виглядатимуть як старі.
Вибрати з великої різноманітності стільниць найкращий варіант непросто. Щоб допомогти вам у цьому, ми розповімо про матеріали, з яких виготовляються стільниці, їх переваги та недоліки.
Стільниці, які ви зможете встановити самостійно
Нехай установка стільниць вас не лякає – не потрібно бути фахівцем, щоб встановити більшість із них. Про такі стільниці і йтиметься у цьому розділі.
Стільниці зі шаруватого пластику
Шаруватий пластик (ламінат) - матеріал "номер один" для виробництва стільниць. Запитайте будь-якого фахівця, і він напевно назве найвідоміших виробників таких стільниць: Formica і Wilsonarr. Стільниці зі шаруватого ламінату набули широкого поширення через свої переваги.
- Такі стільниці доступні за ціною.
- Їх легко доглядати — досить просто протерти.
- Є широкий вибір малюнків, кольорів та відтінків.
- Вони легко встановлюються.
Проте, стільниці зі шаруватого пластику мають свої недоліки.
- Легко дряпаються і кришаться (особливо гострими предметами, наприклад, кухонним ножем).
- Складні в ремонті — щоб позбавитися подряпин і сколів, необхідно використовувати професійні технології та обладнання.
- Гарячі предмети залишають на них сліди, які неможливо видалити.
Більш практичний у використанні ламінат глибокого забарвлення. Він відрізняється від звичайного тим, що при глибокому фарбуванні фарбується не поверхня виробу, а сам матеріал, з якого ця поверхня виготовлена. Тому внутрішні шари виробу мають той самий колір, що й поверхня. Внаслідок подряпини на поверхні будуть майже непомітні.
Ламіновані стільниці виготовляються за технологією постформінгу: підкладку з ДСП або фанери обгортають листами ламінату. Можна придбати стандартні стільниці або замовити їх за своїми кресленнями.
Водовідштовхувальні поверхні пластикових стільниць бувають різні:
- одні повністю виготовляються на заводі, при цьому поверхня і передня кромка покриваються водовідштовхувальним шаром без стиків і швів;
- інші складаються з окремих шматків підкладки, що скріплюються на місці. Однак при цьому залишаються видні стики окремих частин стільниці.
Особисто нам через відсутність швів більше подобається перший варіант. Кромки стільниць можуть мати різну форму.
- Округлий край. Грані заокруглені.
- Водоспад. Верхня кромка - широка і округла, нижня кромка виступає вперед.
- Заокруглена кромка. При поперечному розрізі крайка має вигляд півкола
На розрізі кромка ламінату та підкладка можуть легко пошкоджуватися, особливо на кутах стільниці. Там можуть утворитися сколи, та й зовнішній вигляд такої кромки бажає кращого. Тому такі місця краще покрити захисним шаром, наприклад, спеціальною кромковою стрічкою.
Дуже популярний такий дизайн меблів, коли пластикові стільниці оздоблюються по довжині передньої кромки деревом, плиткою (черепицею) або каменем. Якщо ви вибрали цей дизайн, виробник не оброблятиме кромки стільниці — вам доведеться зробити це самостійно або за допомогою професіоналів.
Керамічна плитка
Ще один дуже популярний матеріал для кухонних стільниць – керамічна плитка. Чому? Тому що, підібравши підходящу плитку, ви самостійно зможете втілити найсміливіші дизайнерські ідеї! Ви зможете надати своїй кухні сільський чи міський, традиційний чи сучасний вигляд. Плитки з невеликою кількістю кольорів використовуються для обробки зон обробки продуктів або сушіння посуду. Різнокольорову плитку використовують для пожвавлення дизайну. Використовуючи різнокольоровий розчин для закладення швів між плитками, ви також можете покращити зовнішній вигляд стільниці.
Керамічна плитка має такі переваги:
- міцність;
- невисока ціна;
- величезна різноманітність кольорів та малюнків;
- стійкість до вологи та високої температури;
- легко чиститься;
- може бути встановлена навіть непрофесіоналами.
Але має й недоліки:
- шви між плитками під впливом води можуть знебарвлюватись;
- їжа, відходи та бруд можуть утворити наліт на покритті;
- не має високу механічну міцність, особливо до ударів (втім, замінити тріснуту плитку не складе великої праці);
- поверхня стільниці нерівна (на стиках плитки).
Якщо ви плануєте встановити стільницю з керамічної плитки, то можете використовувати настінну або плитку для підлоги. Настінна плитка зазвичай менше підлогової за розміром і товщиною, зате плитка для підлоги міцніша. У будь-якому випадку, вибір залишається за вами.
Переконайтеся, що вибрана плитка не вбирає вологу. Ми рекомендуємо вибирати глазуровану плитку. Глазур запобігає проникненню вологи та пошкодженню плитки і красиво виглядає.
Дерев'яні стільниці
Незважаючи на велику кількість сучасних матеріалів, справжнє дерево досі використовується на кухні. І не лише у вигляді дощечок для різання хліба. Дерев'яні стільниці виготовляють із тонких смужок твердого дерева, які склеюються разом. Клен – найкращий матеріал для таких стільниць. Він не боїться води, тонкі волокна надають йому особливої міцності. Крім клену, широко застосовується червоний та білий дуб, а також бук. Найчастіше дерев'яні стільниці використовуються як частина звичайної стільниці (вбудована дошка) або як поверхня острова. Красива дерев'яна поверхня чудово поєднується з іншими матеріалами, роблячи кухню затишною.
Дерев'яна стільниця має незаперечні переваги:
- створює в кухні домашній затишок;
- легко ремонтується - подряпини легко зашліфувати наждачним папером;
- не тупить ножі;
- легко встановлюється.
Однак у неї є свої недоліки:
- погано зберігається (для кращої безпеки необхідно регулярно протирати поверхню рослинним або іншим нетоксичним маслом);
- не рекомендується розташовувати поряд з мийкою та іншими місцями з підвищеною вологістю - волога може зіпсувати поверхню;
- висока ціна.
Колись вважалося, що дерево підтримує зростання бактерій більше за інші матеріали. Насправді, як показали останні дослідження, синтетичні матеріали, з яких виготовляються сучасні стільниці, більш "дружні" до бактерій. Тому і для дерев'яних, і для синтетичних поверхонь діє одне правило: тримайте кухню в чистоті, і вам не будуть страшні бактерії.
Стільниці, які встановлюють лише професіонали
Деякі типи стільниць можуть встановлюватися лише фахівцями. Справа в тому, що матеріал таких стільниць може бути крихким або складним для точного різання, а з'єднання швів вимагає великої майстерності та спеціального обладнання. Крім того, при встановленні таких стільниць, як правило, вже неможливо виправити допущену помилку. Давайте подивимося, які типи стільниць повинні встановлювати лише професіонали.
Поверхні із твердих синтетичних матеріалів
Такі стільниці мають особливу популярність. За своїми властивостями вони нагадують кам'яні. Твердість поверхні стільниць надає поліестер або акрилова смола (або їх комбінація), причому підкладка не потрібна. Найвідоміші виробники таких стільниць: Corian, Cambria, Avonite, Gibralterі Surrell. Звернувшись до кольорових вклейок, ви зможете оцінити їхній зовнішній вигляд.
На жаль, встановити такі стільниці можуть лише кваліфіковані майстри. Не забудьте виділити із бюджету кошти на оплату їхньої праці.
Незважаючи на додаткові витрати на встановлення, стільниці з твердого матеріалу мають безліч позитивних якостей:
- вони надзвичайно міцні;
- можна знайти практично будь-які кольори та відтінки (у тому числі і під мармур);
- мийка може бути вбудована в стільницю (тобто мийка при виготовленні стільниці вклеюється в неї, що дозволяє обійтися без швів, а з'єднання виходить герметичним );
- легко миються;
- вражаюче легко ремонтуються (невеликі порізи та подряпини просто шліфуються наждачним папером, а потім поліруються).
Однак необхідно враховувати і деякі недоліки:
- гарячі предмети можуть залишити на такій стільниці сліди, які буде важко видалити (хоча в цьому відношенні стільниці з акрилу та поліестеру перевершують ламіновані);
- висока вартість (залежить від кольору, розміру та виробника);
- установку може проводити лише кваліфікований спеціаліст;
- не продаються у звичайних магазинах.
Якщо необхідно, два шматки такого матеріалу можна склеїти за допомогою спеціального клею, при цьому міцність з'єднання буде дуже висока. Після висихання з'єднання шліфується та полірується, що робить його практично непомітним. Ще одна приємна деталь: при виготовленні стільниці легко надати будь-якої форми (оскільки не застосовується підкладка). Тому ви зможете замовити стільниці практично будь-якої конфігурації.
Гранітна стільниця
Переваги гранітної стільниці:
- така стільниця не тільки елегантно виглядає, а й наголошує на достатку господарів;
- міцність;
- можна замовити гранітну;
- на ній зручно готувати, особливо випічку.
Недоліки:
- на блискучій поверхні гранітної стільниці виразно проявляються дрібні плями від води;
- дуже висока ціна;
- може бути встановлена лише фахівцями;
- має велику вагу — конструкція шаф повинна бути відповідно посилена.
- колір та малюнок навіть монолітного шматка граніту неоднорідні.
Тому, підбираючи матеріал для стільниці, потрібно розглядати велику брилу граніту, а не маленький шматочок. Це дозволить вибрати шматок, що найбільше підходить за кольором і фактурою до дизайну вашої кухні. Пам'ятайте, що граніт дуже дорогий матеріал.
Мармур
Складний малюнок мармуру міг би чудово виглядати на кухні, але насправді це дуже тендітний матеріал для використання як стільниці. Крім того, мармур легко мажеться і дряпається. При цьому вартість мармуру дуже висока. Тому, якщо ви все ж таки хочете використовувати мармур на вашій кухні, краще віддати перевагу мармуровій плитці або ламінованій стільниці "під мармур".
Натуральний мармур має холодну гладку поверхню, на якій приємно готувати, але, відверто кажучи, на цьому всі його переваги як матеріалу для стільниць закінчуються.
Бетон
Кому сподобається сіра кухня? Думаю, таких людей знайдеться небагато. Хоча останнім часом бетонні стільниці стають дедалі популярнішими, причому не лише у робочих цементних заводів. Я думаю, бетонні стільниці не стоять у кожному будинку тільки тому, що далеко не всі господарі знають про їхні переваги. Відновимо цю прогалину.
Отже, переваги бетонних стільниць:
- їм можна надати будь-який колір та фактуру;
- їх можна обробити декоративною мозаїкою;
- обговорення переваг таких стільниць – прекрасна тема для розмови з вашими гостями.
Однак не забудемо і про недоліки:
- бетонні стільниці повинні встановлюватися лише досвідченими майстрами, і ця робота коштує недешево;
- вони дуже важкі, що потребує посилення конструкції шаф;
- груба поверхня вимагає додаткового часу для збирання.
Бетонні стільниці досі використовувалися досить рідко, проте зараз зустрічаються все частіше.
Де купити стільниці?
Вибрати та придбати стільницю – ще одне складне завдання на шляху до нової кухні. Моя порада проста — купуйте стільниці там, де купили меблі. Адже продавці, які допомогли вам вибрати меблі, як ніхто інший знають, які стільниці більше підійдуть до них!
Крім того, можна звернутися до фірм, що займаються дизайном меблів. Як правило, у таких фірмах ви зможете ознайомитися із зразками та каталогами, а дизайнер допоможе вибрати найкращий варіант.
Звичайно, можна вибрати стільниці у спеціалізованих магазинах. Такі магазини, як правило, пропонують найнижчі ціни, а всі представлені зразки є на складі. До того ж тут ви зможете отримати повний комплекс послуг - від консультації дизайнера до виготовлення та встановлення стільниць будь-якої складності.